ATSPULGI

Anne Tirna un Tomass Tūls (Igaunija)


Pērnruden, atelpas brīdī starp pirmajām rudens vētrām, Tomass Tūls, viens no Igaunijas labākajiem dabas fotogrāfiem, un Anne Tirna, izcilā igauņu keramiķe, devās meklēt atspulgus dzimtās zemes neskartās dabas valdzinoši skaistajās ainavās.

“Es gādāju ‘modeļus’ – izgaismotus objektus un instalācijas, savukārt fotogrāfs lika lietā prasmi atrast īstās vietas un notvert mirkļa burvību. Mūsu mērķis bija radīt tēlainas karaļvalstis, kurās keramikas objekti atklātos kā dabas daļa.
Kameras lēca tvēra porcelāna, stikla un šķiedru objektus tā, it kā tie būtu organiski vienoti ar apkārni, teju vai iznirstoši no tās dzīlēm.
Radīt izgaismotas keramikas skulptūras, kas dabiski iekļautos ainavā, atrast īsto vietu un gaismu, apturēt mirkli un piedāvāt to publikai bija vienreizīgs radošs ceļojums.”

Anne Tirna


Šī dabas iedvesmotā instalācija piemēro atspulga jēdzienu attiecībām starp cilvēkiem. Varbūt tieši tur slēpjas izstādes īpašais valdzinājums – sapņainā, noslēpumainā mežotne, ko veido izgaismotas formas un struktūras lielformāta attēlos pie sienām un figūrās uz izstāžu zāles grīdas, rada mistiskas, maģiskas telpas, kur tumsa un gaisma pieskaras līdzīgiem atspulgiem mūsu dvēseles slēptākajās dzīlēs.
Ūdens ir viens no dabas pamatelementiem ap mums un mūsos pašos, un tam piemīt īpašība atstarot visu, kas apkārt. Ūdens mijiedarbojas un komunicē ar visu, atspulgojot apkārtnes būtību. Tāpat ir ar cilvēku – tam ir nepieciešams atspulgs no cita cilvēka, lai gūtu dziļāku izpratni par sevi, tik tiešām sajustu un saprastu savu patieso “es”. Izolācijā, bez komunikācijas un iespējas atstaroties no līdzcilvēkiem, mūsu paštēls sāk deformēties un zaudēt saikni ar realitāti.


Anne Tirna ir dzimusi Tallinā, Igaunijā. Mākslas izglītību sākotnēji ieguvusi Tallinas Mākslas universitātē (1984–1990), kam sekoja pēcdiploma studijas Kaseles Universitātē Vācijā. Uzņemta Igaunijas Mākslinieku savienībā, Igaunijas Keramiķu savienībā un Starptautiskajā keramikas akadēmijā. Turpina eksperimentēt ar dažādiem medijiem – keramiku, stiklu un gaismas instalācijām. Izstādēs piedalās kopš 1997. gada. Ir īpašo nopelnu balvas laureāte Fletcher Challenge keramikas konkursā Jaunzēlandē. Savas radošās karjeras gaitā ieguvusi vairākus citus apbalvojumus un godalgas, piedalījusies daudzās izstādēs un radošajās darbnīcās, kā arī īstenojusi neskaitāmus mākslas projektus visā pasaulē.

Tomass Tūls ar fotogrāfiju nodarbojas kopš agras bērnības – savus pirmos melnbaltos attēlus viņš attīstījis, vēl tikko uzsācis skolas gaitas. Vēlāk profesionālās prasmes spodrinājis Tallinas tehnikumā Igaunijā un Vizuālās komunikācijas institūtā Tamperē, Somijā. Profesionāla fotogrāfa karjeras sākumā strādājis televīzijā un kino. Sadarbojies ar vairāk nekā piecpadsmit žurnāliem, bijis fotoredaktors daudzām grāmatām un žurnāliem, tostarp ikmēneša žurnālam “Igaunijas daba”. Bijis autors vai līdzautors gandrīz trīsdesmit foto albumiem un grāmatām. Piedalījies daudzās fotoizstādēs, palīdzējis organizēt konkursu “Gada labākā dabas fotogrāfija Igaunijā” un vairākus citus notikumus. Šobrīd strādā kā brīvmākslinieks.


Izstādes norises laiks: 22.04.-26.06.2022.