CERAMIC LABORATORY X

10. Starptautiskais keramikas mākslas simpozijs

Pirms desmit gadiem radās ambicioza ideja rīkot starptautisku keramikas simpoziju, kas kādudien kļūtu par vienu no atpazīstamākajiem keramikas medijam veltītajiem pasākumiem pasaules mākslas telpā. Šobrīd, atskatoties uz desmitgades notikumiem, bez pārspīlējumiem var apgalvot, ka ambiciozā ideja ir izveidojusi Daugavpili par keramikas lielpilsētu, kuru pasaulē pazīst ar “Keramikas laboratorijas” simpoziju, Latvijas Keramikas biennāli un augstvērtīgām izstādēm Marka Rotko mākslas centrā.

Desmit gadu laikā simpozijā ir piedalījušies mākslinieki no visiem kontinentiem, izņemot Antarktīdu. Vietējie mākslinieki ir smēlušies pieredzi un iedvesmu no visas pasaules, savukārt pasaule ir iedvesmojusies no Latvijas keramiķiem un entuziasma, ar kuru šeit turpina attīstīties keramikas māksla.

Tematiskas ievirzes neapgrūtināti, simpozisti divas nedēļas nododas laboratoriskiem eksperimentiem ar materiālu, tā apdedzinājumiem un apstrādāšanas tehnikām. Arī šajā jubilejas simpozijā mākslinieki no septiņām valstīm ir veidojuši darbus, kas vislabāk atspoguļo viņu individuālos radošos meklējumus. Tēmu loks svārstās no dabas motīviem līdz posthumānām pārdomām, no folkloras līdz šībrīža aktualitātēm, kamēr dizains mijas ar figurālismu, bet materiāla izziņā parādās funkcionālisma elementi.

Izstādē ir redzami darbi, kas tapuši visiem kopā un tomēr atsevišķi – kopīgi izvēloties materiālus darbam, bet atsevišķi tos veidojot; kopīgi diskutējot par mākslinieciskajām vērtībām, bet atsevišķi lemjot par sev tuvāko; kopīgi lejot sviedrus un kurinot cepli, kur katram ir ielikts atsevišķs darbs.

Starptautiskais simpozijs “Keramikas laboratorija” tiek rīkots laikmetīgās keramikas festivāla ietvaros, ko organizē Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru projektā “Pārrobežu lojalitātes programma kultūras un tūrisma veicināšanai”. Projekts tiek īstenots Eiropas kaimiņattiecību instrumenta ietvaros, un to finansē Eiropas Savienība. Par rakstu saturu pilnībā ir atbildīga Daugavpils pilsētas pašvaldība, un tas nekādā veidā nevar tikt izmantots, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.


Pasākumu finansiāli atbalsta: Eiropas Savienības projekts “Pārrobežu lojalitātes programma kultūras un tūrisma veicināšanai”, Valsts kultūrkapitāla fonds, Latgales reģiona attīstības aģentūra, VAS “Latvijas Valsts meži”, Daugavpils pilsētas dome, Caparol, SIA “Keramserviss”.


Simpozija dalībnieki:

Rasa Justaite Gecevičiene (Lietuva)

Andrijs Ilinskis (Ukraina)

Ingrīda Allika (Igaunija)

Alicja Bulavka-Fankidejska (Polija)

Dmitrijs Bulavka-Fankidejskis (Polija)

Elīna Titāne (Latvija)

Hanna Mjadzvedzeva (Latvija)

Delija Maksima (Rumānija)

Lauris Krauze (Latvija)

Una Gura (Latvija)

Lilija Zeiļa (Latvija)

Nellija Dzalba (Latvija)

Ilona Abdulajeva (Latvija)