CILVĒKS UN LAIKS

Starptautiska grafikas izstāde

CILVĒKS UN LAIKS

Mākslinieki: Evalds Mikalauskis, Ķēstutis Vasiļūns, Jūrate Rekevičūte, Rolands Rimkuns, Pēters Alliks, Egle Vertelkaite

Cilvēks un laiks ir komplicēts vienādojums, kuru var aplūkot no visdažādākajiem aspektiem, piemēram: cilvēka atrašanās laikā; katra personiskā laika sajūta; pārdomas par to, kas galu galā ir laiks.

Viens no izstādes vienojošajiem elementiem ir laika nogrieznis, kurā mākslinieki atraduši savu balsi, veidojušies un auguši. Tā ir pirmsgadžetu, pirmsinterneta, pirmsglobalizācijas paaudze. Tie, kuru ikdiena bija padomju dīvainā, traumējošā realitāte, dembeļu albūmi*, ražas novākšanas kolhozos*, filtrētas informācijas drumslas, pēcāk mežonīgie deviņdesmitie. Paaudze, kura nesteidzīgu sarunāšanos klātienē joprojām uzskata par vērtību. Viņu domas asumu, valodas precizitāti, spēju stāstā par ikdienišķiem atgadījumiem uzburt vizuālas ainas un pasmaidīt pašiem par sevi apbrīnoju un izbaudu ikreiz. No visiem esmu saņēmusi iedvesmu, uzmundrinājumu un ticību mākslas jēgai, tam, ka iespējams apvienot formas virtuozitāti, saturisku dziļumu un cilvēcisku dzīvesprieku. Izstāde ir mans cieņas apliecinājums tiem autoriem, ar kuriem esam pavadījuši kopā kādu laiku un kurus esmu iepazinusi kā interesantas personības. Lielākoties esam sarunājušies, smējušies, sastapušies un dzīvojuši mākslas notikumos. Ar diviem – Jūrati Rekevičūti (Jūratė Rekevičiūtė) un Pēteru Alliku (Peeter Allik) – kopš pagājušā gada tas diemžēl vairs nebūs iespējams.

Ja mēs iztēlotos, ka šī izstāde notiek virtuālajā telpā, katrs no šiem māksliniekiem būtu pelnījis, lai tam ieklikšķinātu “laiku”. Pēters Alliks, pat ja pamanītu, droši vien par to tik nosmīnētu un savu laiku pavadītu, turpinot griezt linolejā, malkodams alu.

 

Izstādes kuratore Liena Bondare

 

*dembeļu albūmi – specifiska padomju subkultūras parādība.

Dembelis – žargonā: demobilizācija, arī karavīrs, kam tuvojas demobilizācijas termiņš PSRS bruņotajos spēkos.

*kolhozs – apzīmējuma “kolektīvā saimniecība” saīsinājums.

Ražas novākšanas kolhozos bija specifisks ikgadējs pasākums, kurā tapa iesaistīti visi iedzīvotāji, tai skaitā skolēni, universitāšu studenti un darba kolektīvi.