KERAMIKA

SANITA ĀBELĪTE
ELĪNA TITĀNE

Pilnmēness – tā savu izstādi raksturojušas divas izcilas mākslinieces – Elīna Titāne un Sanita Ābelīte. Pilnmēness bija laiks keramikas rezidencei, kuras ietvaros mākslinieces dzīvoja un strādāja Daugavpils cietoksnī. Katra Elīnas Titānes un Sanitas Ābelītes atgriešanās Daugavpilī sakrita ar pilnmēnesi, turklāt arī izstādes atklāšanā viņu mākslas darbi ir pilnmēness gaismas apspīdēti.

Elīna Titāne ir dzimusi 1978. gadā. Studējusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā (1998 – 2002). 2008. gadā E. Titāne Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedrā ieguva maģistra diplomu. 2007. gadā Elīna uzņemta Latvijas Mākslinieku savienībā. Kopš 2003. gada māksliniece piedalās grupu izstādēs Latvijā un ārvalstīs. E. Titāne ir sarīkojusi vairāk nekā 10 personālizstādes, kā arī piedalījās keramikas simpozijos un rezidencēs Latvijā, Itālijā, Dānijā, Vācijā, Baltkrievijā, Polijā, Tunisijā, Ēģiptē, Somijā, Krievijā, Ķīnā, Ziemeļkiprā, Moldovā un Horvātijā. „Man māksla nav ideja, bet izpausme. Iedvesmas izpausme materiālā – mālā, papīrā, audeklā. Materiāls nosaka radošā procesa gaitu, taču tam ir pakārtota loma. Ekspresija, ko samērā ātri var panākt zīmējumā, keramikas materiālā izpaužas kā paildzinājums laikā – darbi top dienām, nedēļām, mēnešiem ilgi. Šī materialitāšu mijiedarbība ir interesanta gan radošajā procesā, gan darbus eksponējot. Vieta, laiks, materiāls – tas viss nosaka gan radošo procesu, gan rezultātu. Rezidences laika darba intensitāte un profesionāli augstvērtīgie darba apstākļi ir ļāvuši samērā īsā laikā radīt izstādē redzamo ekspozīciju,” par savu darbu stāsta Elīna Titāne.

Sanita Ābelīte ir dzimusi 1978. gadā Kuldīgā. 2004. gadā absolvējusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu un 2010. gadā ieguvusi maģistra grādu mākslās Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedrā. Kopš 2006. gada māksliniece ir sarīkojusi vairākas personālizstādes, kā arī piedalījās simpozijos, rezidencēs un grupu izstādēs daudzās Latvijas pilsētās, Dānijā, Baltkrievijā, Itālijā, Ziemeļkiprā, Ķīnā un citviet. Par savu radošo darbu Sanita Ābelīte stāsta: „Savu darbnīcu un patstāvīgu darbošanos iesāku ar krāsns iegādi gadu pēc akadēmijas beigšanas. Tā bija apzināta izvēle — pagrieziena punkts. Darbnīca ir vieta, telpa, kur var netraucēti darboties, tajā ir apstākļi un visi priekšnosacījumi jaunu darbu radīšanai. Turpinu iepazīt materiālu un arī sevi. Tas ir nebeidzams process un tāpēc arī tik interesants. Mani aizrauj dažādie keramikas apdedzināšanas veidi, materiālu daudzveidība, ko piedāvā keramikas pasaule. Daba, ceļošana, satiktie cilvēki ir tas, kas mani iedvesmo. Šai izstādei veidoju kompozīcijas ar meitenēm, zirgiem un kokiem, kas ir mēnessgaismas apspīdēti. Katra kompozīcija ir kā atsevišķs emocionāls stāsts.”