X: ATMIŅA

Lietuvas mākslas projekts

Katra cilvēka atmiņa aptver dažādus dzīves posmus, notikumus, mirkļus un pārdzīvojumus. Daži no tiem ir bāli un miglaini, savukārt citi – dziļi sava iespaida un nozīmīguma ziņā. Apzināti vai nē, tie visi ietekmē cilvēka pasaules uztveri un pieņemtos lēmumus. Cik lielā mērā atmiņa nosaka mūsu sociālo statusu, komunikāciju ar apkārtējiem un vides uztveri? Cik lielā mērā katrs no mums izjūt pozitīvu un negatīvu domu ietekmi?

Neapšaubāmi, atmiņas un domas jēdzieni un to skaidrojumi ir neizsmeļami. “X projekts” ir ilgtermiņa iniciatīva, kura šogad tiek īstenota jau trešo reizi. Tā aicina radošas personas, kas pārstāv dažādas jomas, strādāt pāros pie viena kopīga mākslas darba, daloties atšķirīgās radošās pieredzēs, paņēmienos un idejās un brīvi interpretējot noteikto tēmu.

Tas ir liels izaicinājums, kas tomēr dod nenovērtējamu pieredzi māksliniekiem, kā arī negaidītus, intriģējošus darbus mākslas mīļotājiem un Lietuvas kultūras mantojumam. Pirmais „X projekts” bija galvenokārt vērsts uz Paņevežas māksliniekiem, lai popularizētu vietējo mākslinieku kopienu un pārstāvētu to plašākā pašmāju un ārzemju kontekstā. Gadu no gada šī radošā iniciatīva aug spēkā un paplašinās – tajā piedalās autori no citām Lietuvas pilsētām un šogad arī no citām valstīm. Vairāk nekā 20 mākslinieku pāri, kas pārstāv dažādus medijus (glezniecību, stiklu, tekstilu, fotogrāfiju, tēlniecību u.c.) strādā kopā, un, kā liecina iepriekšējo projektu pieredze, ikviens skatītājs patiešām atrod darbus, kas uzrunā. Atbalstot Paņevežas jaunā mākslas centra ideju, visi darbi, tieši tāpat kā iepriekšējos divos projektos, tiek ziedoti pilsētai – mākslas centra kolekcijas pabeigšanai.

2018/19. gada  projekts „X: Atmiņa” ir veltīts A Galerijas 10 gadu jubilejai.

Kurators Albīns Vološkevičs