Martinsona mājai 1

Ideja vēsturiskajā pulvera pagraba ēkā veidot keramiķa Pētera Martinsona radošā mantojuma ekspozīcijas zāli un atvērtā tipa krājumu radās 2013. gadā pēc mākslinieka aiziešanas mūžībā. Mājas koncepts simboliski norādīja uz mākslinieka ilgām pēc māju sajūtas, ko aktīvās radošās un profesionālās darbības dēļ viņš savā dzīvē tā arī īsti neieguva. Apjomīgā mākslinieka Rotko centram dāvinātā retrospektīvā kolekcija, ko ar laiku papildināja Martinsona ģimenes un laikabiedru dāvinājumi un mākslas centra iepirkumi, veidoja segmentu jaunās kultūrtelpas mākslas saturam un starptautiski atzītā keramiķa mākslinieciskās darbības un talanta atspoguļojumam.

Piesaistot Eiropas Savienības finansējumu līdzās Daugavpils Marka Rotko mākslas centram tika rekonstruēta 1860. gadā uzbūvētā Dinaburgas cietokšņa 7. bastiona pulvera pagraba ēka. 2022. gada 22. aprīlī, klātesot kultūrpolitikas nozares pārstāvjiem, Daugavpils pašvaldības vadībai un Pētera Martinsona ģimenei, laikabiedriem, studentiem un viņa talanta cienītājiem, beidzot tika svinīgi atklāta “Martinsona māja”.

Pašlaik Martinsona mājā ir iespējams aplūkot vairāk nekā piecsimt dažādās keramikas tehnikās un materiālos veidotos Pētera Martinsona mākslas darbus, kas tapuši laika posmā no 1963. līdz 2013. gadam. Mākslas darbu radīšanas ģeogrāfija aptver vairākas Latvijas pilsētas un Polijas, Ukrainas, Ungārijas, ASV, Ķīnas un Ēģiptes keramikas darbnīcas. Martinsona mājas ekspozīciju zālē vienlaikus tiek īstenoti un eksponēti mainīgie keramikas izstāžu projekti.


PROGRAMMA: 22.04.2023.

plkst. 15.00 Rotko centra koncertzālē (ieeja ar ielūgumiem)

  • Klavieru duets AnNo: Antra un Normunds Vīksnes. Koncertprogramma klavierēm četrrocīgi “Alūzijas”

plkst. 16.00 pie Martinsona mājas

  • Izstādes atklāšana “Rita Einberga /1921-1979/”
  • Solveigas Vasiļjevas mākslas darba “Meteorīts” atklāšana
  • Elīnas Titānes skulptūras atklāšana
  • Panevēžas starptautiskā keramikas simpozija izstādes “Drošā nedrošība” atklāšana

plkst. 18.00 pie Latvijas laikmetīgā keramikas centra

  • Sanitas Ābelītes izstādes “Etīdes” atklāšana

PASĀKUMS NOTIEK ROTKO CENTRAM 10 SVĒTKU PROGRAMMAS IETVAROS


Sadarbības partneri un atbalstītāji: Itālijas vēstniecība Latvijā, ASV vēstniecība Latvijā, Polijas vēstniecība Latvijā, Franču institūts, Daugavpils valstspilsētas dome, Dailes teātris, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, Saules skola, Axon Cable, Caparol, NEMO, Mea Via foundation, Ulma, Valmiermuižas alus darītava, Panevēžas mākslas galerija, Park Hotel LATGOLA. Informatīvi atbalsta TVNET.