Vides objekts ” ROTHKO “

tika radīts 2015. gadā I Starptautiskā tēlniecības simpozija „R” laikā (17.04.-25.04.), kas tika organizēts Daugavpils Marka Rotko mākslas centra rezidenču programmas ietvaros. Tēlniecības objekts atrodas Daugavpils cietoksnī uz cietokšņa vaļņa.

Telpiskais mākslas objekts „ROTHKO” ir Daugavpils Marka Rotko mākslas centra un I Starptautiskā tēlniecības simpozija „R” dalībnieku dāvana Daugavpils pilsētai 740 gadu jubilejā.

Vides objekts ROTHKO kalpo par mākslinieka identitātes zīmi vidē, apzīmējot mākslinieka Marka Rotko piederību Daugavpils pilsētai. Uzrakstā lasāms Daugavpilī dzimušā pasaulslavenā latviešu-amerikāņu mākslinieka Marka Rotko vārds (angļu valodā Mark Rothko).

Starptautiskā tēlniecības simpozijā piedalījās 6 mākslinieki Edgars Vronskis un Māris Šaršūns no Daugavpils, Kristaps Strauts un Matīss Jansons no Latvijas, Sašo Sazdovskis no Maķedonijas un Rumens Dimitrovs no Bulgārijas – katrs no tēlniekiem izveidoja vienu burtu, kopīgi veidojot unikālu mākslas objektu Daugavpils cietoksnī.

Vides objekts ROTHKO tika prezentēts Daugavpils Marka Rotko mākslas centra 2 gadu dzimšanas dienas svinību laikā 2015. gada 24. aprīlī.

 

1

Vides objekts ” CIETOKŠŅA SPOKS “

tika radīts 2017. gadā II Starptautiskā telniecības simpozija laikā, kas tika organizēts Daugavpils Marka Rotko mākslas centra rezidenču programmas ietvaros. Vides objekts atrodas aiz Daugavpils cietokšņa kultūras un informācijas centra.

Galvenais iedvesmas avots skulptūrai ir pats Daugavpils cietoksnis. Katrai senai un ievērojamai būvei ir savs spoks. Daugavpils cietoksnim tas ir kara zirgs; tāpat kā cietokšņi, kara zirgi bija svarīgas militārās infrastruktūras sastāvdaļas, kas gandrīz vienlaicīgi kļuva nederīgas, attīstoties militārajai tehnikai. Parasti karu sausais atlikums ir nevis medaļas un cēlas uzvaras, bet gan sakropļotas un izpostītas dzīves. Skulptūras autoriem karš asociējas ar Pirmā pasaules kara fotogrāfijām, kurās redzami pārsējos ievīstīti ievainotie karavīri, tādēļ „šis kara zirga spoks arī ir tāds apcerīgs un sabindēts, nevis auļojošs ar vējā plandošām krēpēm.”

Skulptūra ne vien naktī spīd, bet tai ir arī savs interaktīvais moments – ņemot talkā lukturīti, uz tās var arī zīmēt. Nav pat jāsagaida tumsa, to var darīt arī krēslā. Jo ilgāk lukturīti patur pie zirga, jo spilgtāk atspīd radītais zīmējums vai uzraksts.

Autoru komanda: Egons Peršēvics, Ivonna Kalita un Kaspars Čekotins